ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟ ΕΤΟΣ 2019
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ | ΤΙΤΛΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ – ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ | ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΩΝ | ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ | ΑΡΙΘΜΟΣ ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΩΝ | ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ |
30/01/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | Μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς από την Κίνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας | 17 | |
03/02/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση. | Ομάδα από το Λύκειο Ελληνίδων Ρεθύμνου – Συνεργασία τους με το Λύκειο Ελληνίδων Πύργου | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας και Μουσείο Ολυμπίας | 18 | Η ομάδα από το Ρέθυμνο συμμετείχε στη διοργάνωση των “Χαραλαμπείων” που εορτάστηκαν στον Πύργο Ηλείας το προηγούμενο βράδυ |
12/02/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | 2o Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 50 | Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στα αγγλικά – καλύφθηκε δημοσιογραφικά από το ενημερωτικό portal www.ilialive.gr – |
13/02/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | 2ο ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας | 70 | Διαδραστική – διαδικτυακή περιήγηση και παρουσίαση του Μουσείου Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας μέσω έξυπνου κινητού τηλεφώνου και ειδικού λογισμικού, την οποία παρακολουθούαν ζωντανά οι οφελούμενοι από το ώρο του σχολείου τους |
27/02/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | Κέντρο Αεροπορικής Τακτικής (KEAT) – 117 ΠΜ | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας και Μουσείο Ολυμπίας | 35 | |
27/02/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | 8/θ Δημοτικό Πειραμαματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Πατρών | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας | 27 | |
28/02/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | 1ο Γυμνάσιο Μάνδρας | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας | 65 | Το σχολείο υλοποιεί ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS + KA2 με τίτλο “Think, act and make a better world”, στο οποίο συμμετέχουν , εκτός της Ελλάδας, άλλες 7 χώρες, η Αγγλία, η Πορτογαλία, η Ιταλία (ως συντονίστρια), η Λιθουανία, η Εσθονία, η Ισπανία και η Πολωνία. Στο πλαίσιο δραστηριοτήτων του εν λόγω προγράμματος πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη την (τσικνο) Πέμπτη, 28 Φεβρουαρίου 2019, στο μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο της Ολυμπίας . Οι μαθητές από τις χώρες των εταίρων θα είναι 17 και οι καθηγητές 14. Ο συνολικός αριθμός μαθητών και καθηγητών ανήλθε στους 65 |
08/03/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | 8/Θ Δημοτικό Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστήμιου Πατρών | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 49 | Η περιήγηση υλοποιήθηκε στην αγγλική γλώσσα στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+. |
14/03/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | Γυμνασίου Καντάνου Νομού Χανίων Κρήτης | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας | 18 | |
19/03/2019 | Γνωριμία με την Ολυμπία. Βιωματική Εκπαιδευτική περιήγηση. | Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας | 6 | Ομάδα εκπροσώπων, στελεχών – καθηγητών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου και του Παιδαγωγικού Πανεπιστημίου Μόσχας (Moscow State Pedagogical University) |
20/03/2019 | Γνωριμία με την Ολυμπία. Βιωματική Εκπαιδευτική περιήγηση. | 1ο Γυμνάσιο Μεσσήνης | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας | 42 | |
20/03/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | Πανεπιστήμιο Πατρών – Σχολή Αρχιτεκτονικής | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας | 110 | Επίσκεψη φοιτητών του 3ου έτους του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του Πανεπιστημίου Πατρών στην Ολυμπία και διενέργεια της εκπαιδευτικής περιήγησης σε συνεργασία με τον καθηγητή Γιάννη Αίσωπο |
28/03/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | Δημοτικό Σχολείο Αυγείου | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 46 | Κάλεσα όλα τα παιδάκια να έρθουν με τους γονείς τους στην Τελετή Έναρξης του 5ου Μαραθωνίου Ολυμπίας στο αίθριο του Μουσείου της Ήλιδας |
02/04/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | 2ο ΓΕΛ Αμαλιάδας, πρόγραμμα erasmus+ με τίτλο YOU CAN BE A HERO | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 60 | |
09/04/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | 4ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 40 | |
10/04/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | Γερμανικό Αρχαιολογικό Ινστιτούτο – Ζένφ – Φλές | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 17 | Επισκεφθήκαμε το Μουσείο της Ιστορίας των Ανασκαφών |
11/04/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | Creadis3 in Western Greece -Interreg Europe | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας και Μουσείο Ολυμπίας | 47 | |
12/04/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | 15o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 48 | |
15/04/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | Δημοτικό Σχολείο Χαβαρίου | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 35 | |
16/04/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | Δημοτικό Σχολείο Ανδραβίδας | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας | 60 | |
18/04/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | Δημοτικό Σχολείου Επιταλίου | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 48 | Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Μνημείων |
18/04/2019 | «Η Ολυμπία και το τοπίο της»: Η Εφορία Αρχαιοτήτων Ηλείας γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων | Φίλοι Βιβλιοθήκης Αμαλιάδας | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 6 | «Η Ολυμπία και το τοπίο της»: Η Εφορία Αρχαιοτήτων Ηλείας γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων Ο αρχαιολόγος της Εφ.Α. Ηλείας κος Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος υποδέχτηκε τα μέλη της Παπαχριστοπουλείου Βιβλιοθήκης Αμαλιάδας που επισκέφτηκαν την Πέμπτη 18 Απριλίου το Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας στην Ολυμπία με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων και Τοποθεσιών που εορτάζεται κάθε χρόνο, με εκδηλώσεις και ελεύθερη είσοδο για το κοινό για όλα τα μνημεία και τους αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία αρμοδιότητας του Υπουργείου Πολιτισμού. |
19/04/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | Ένωση Φίλων Ακροπόλεως | Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας – Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Ολυμπίας | 45 | |
17/05/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | Γυμνάσιο Παραλίας Καλαμάτας | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας | 32 | Πρόγραμμα Erasmus+ |
27/05/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | Πρέσβης Σλοβακίας και αντιπροσωπεία Σλοβάκων επισήμων και μελών της Ολυμπιακής Επιτροπής της Σλοβακίας | Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας | 16 | Την Δευτέρα, 27 Μαΐου 2019, επισκέφθηκε την Αρχαία Ολυμπία αντιπροσωπεία κυβερνητικών αξιωματούχων και μέλη της Ολυμπιακής Επιτροπής της Σλοβακίας, συνοδευόμενοι από την πρέσβειρα της Σλοβακίας στην Ελλάδα κα Iveta Hricová. Η κυβερνητική αντιπροσωπεία με επικεφαλής τον κο Dušan TITTEL καθώς και ομάδα ολυμπιονικών με επικεφαλής τον Πρόεδρο της Ολυμπιακής Επιτροπής της Σλοβακίας Anton Siekel έφτασε στην Καλαμάτα με ειδική πτήση του Προεδρικού αεροσκάφους της Σλοβακίας και μετέβη οδικώς στην Ολυμπία με πρώτο σταθμό τις εγκαταστάσεις της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας όπου ξεναγήθηκαν από τους υπευθύνους. Εν συνεχεία η αποστολή έφτασε στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Ολυμπίας και έτυχε της υποδοχής της Προϊσταμένης της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηλείας Δρος Ερωφίλης – Ίριδος Κόλλια και του αρχαιολόγου κου Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου. |
20/06/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών Δήμου Αρχαίας Ολυμπίας | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 21 | |
Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | Πρέσβειρας της Κίνας κας Τσάνγκ Τσίουι (Zhang Qiyue) | Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας | 2 | Επίσκεψη της Πρέσβειρας της Κίνας κας Τσάνγκ Τσίουι (Zhang Qiyue) στην Ολυμπία και η Πρωτοβουλία East Meets West in Greece / 2022 Project: Re-ACT Digital Olympia | |
8/10/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | FAM TRIP – UNESCO – Ταξιδιωτικοί Πράκτορες από Αμερική και Καναδά | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 5 | |
21/09/2019 | Γνωριμία με το Ιερό της Ολυμπίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Βιωματική Εκπαιδευτική Περιήγηση | 14ο Ευρωπαϊκό Συνέδριο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας. Ξενάγηση συνέδρων στην Ολυμπία | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας | 45 | |
17/10/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | Δημοτικό Σχολείο Σκουροχωρίου, Erasmus + “School is the Flame” (Το Σχολείο είναι η Φλόγα) | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 35 | Ευχαριστώ θερμά εκπροσωπώντας το Δ. Σχ. Σκουροχωρίου τον εξαιρετικό επιστήμονα, τον άνθρωπο που διακρίνεται για το ζήλο του και την Αγάπη του για την Ηλεία και την Αρχαία Ολυμπία και τον οποίο θαυμάζω κ. Κωνσταντίνο Λίβωνα Αντωνόπουλο για την υποδοχή και τη βοήθειά του κατά τη συμμετοχή της ομάδας erasmus +του Σχολείου μας και των ξένων Επισκεπτών μας στο Μουσείο των Αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων της Ολυμπίας – .html |
18/10/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | 2ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Φυλακών Τρικάλων – Διαδικυακή διάλεξη μέσω skype | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 50 | Διαδραστική – διαδικτυακή περιήγηση και παρουσίαση του Μουσείου Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας μέσω έξυπνου κινητού τηλεφώνου και ειδικού λογισμικού, την οποία παρακολουθούαν ζωντανά οι οφελούμενοι από το ώρο του σχολείου τους |
25/09/2019 | Γνωριμία με την Ολυμπία. Βιωματική Εκπαιδευτική περιήγηση. | 1ο ΓΕΛ Αιγίου. Erasmus+ PEALS (Physical Education Active LifeStyle) | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας | 60 | Υλοποίηση προγράμματος στο πλαίσιο του Erasmus+ PEALS (Physica Education Active LifeStyle) . Συμμετείχαν πλην των ελλήνων, μαθητές και καθηγητές από 4 χώρες; Ουγγαρία, Λετονία, Λιθουανία και Τσεχία. Η γλώσσα της Βιωματικής Εκπαιδευτικής Περιήγηση ήταν τα Αγγλικά. Στόχος του προγ/τος ήταν η κάθε χώρα να παρουσιάσει αθλητικές δραστηριότητες που την χαρακτηρίζουν. |
28/10/2019 | Γνωριμία με την Ολυμπία. Βιωματική Εκπαιδευτική περιήγηση. | Πρόσκοποι από όλη την Ελλάδα | Αρχαιολογικός Χώρος Ολυμπίας | 38 | Η εκπαιδευτική περιήγηση υλοποιπηθηκε στο πλαίσιο της πανελλήνιας δράσης Παρεμβατικές Διαδρομές 2019 «π.δ. *19» σε σημαντικής ιστορικής σημασίας κτήρια του τόπου και την Αρχαία Ολυμπία. |
29/10/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | Γυμνάσιο Σαβαλίων | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 39 | |
6/11/2019 | Η Ιστορία της Ολυμπίας και των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας | Γυμνάσιο Επιταλίου | Μουσείο της Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας – Ψηφιακή Έκθεση | 35 | |
Σύνολο Ωφελουμένων Έτους 2019: | 1337 |